تولید محتواسئو

آشنایی با مفاهیم تولید محتوا

امروزه تاکید بیشتر سئو بر تولید محتوا با کیفیت است. تولید محتوای با کیفیت باعث می شود که رتبه وبسایت شما به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. برای همین اکثر مدیران وبسایت ها، یکی از بخش های خود را به تولید محتوا اختصاص داده اند و سعی می کنند که وبلاگ نویسان با تجربه ای را در این زمینه استخدام کنند.

تولید محتوا

تولید محتوا چیست؟

 در سایت CMI یا content marketing institute، جو پولیزی بنیانگذار CMI ، تولید محتوارا اینگونه تعریف کرده است:

محتوا اطلاعات ترغیب کننده ای هست که به مخاطب اطلاع رسانی میکند ، با مخاطب تعامل ایجاد میکند و برای مخاطب جذاب است.

بنابراین جو پولیزی سه ویژگی قابل توجه برای محتوا در نظر میگیرد و میگوید محتوا از جنس اطلاعات است.البته نه هر نوع اطلاعات خامی بلکه اطلاعاتی که با مخاطب حرف میزند و ارتباط برقرار میکند و درعین حال برای مخاطب جذاب است.

برخی دیکشنری ها نیز محتوا را اینگونه تعریف کرده اند:

محتوا، something contained است؛ یعنی هر چیزی که در یک ظرف قرار میگیرد. مثلا این چیز میتواند یک متن باشد. یا یک داستان شخصی که شما می نویسید و در اینستاگرام پستش میکنید. و یا یک مقاله که در یک صفحه وردپرس سایت تان منتشر میکنید. همچنین میتواند صدای ضبط شده خودتان باشد که به عنوان یک پادکست در تلگرام یا سایت منتشر میکنید. حتی میتواند قورمه سبزی ای باشد که دریک بشقاب ریختید.?

تعریف محتوا

محتوا تعریف های متعددی دارد که ما در این جا به نمونه هایی از آنها اشاره میکنیم:

محتوا

تعریف محتوا از دید اشخاصی که محتوا را نوعی اطلاعات میدانند:

تعریف1)

محتوا هر چیز جذاب، قابل اعتماد و مرتبط با یک موضوع خاص برای سرگرم کردن و آگاه کردن مخاطب است که در قالب صوت ، متن ، تصویر یا فیلم ارائه می شود.

تعریف2)

محتوا اطلاعاتی است که برای مصرف ، لذت بردن و اشتراک گذاری بسته بندی میشود و در اختیار مخاطب گذاشته می شود.

تعریف3)

محتوای وب یک مکالمه روزمره و عمومی بین شما و بازدید کننده است که ممکن است این مکالمه یک طرفه باشد( یعنی  شما بگویید و بازدید کننده گوش کند).یا دو طرفه باشد. (به طور مثال بین بازدید کننده و شما یا بین بازدید کننده ها با هم (مثلا به شکل کامنت) ).

تعریف4)

محتوا چیزی است که در شکل های مختلفی مثل صوت ، ویدئو و متن ارائه میشود و می تواند باعث سرگرمی ، آموزش یا آگاهی کسی شود که آن را مصرف میکند.

تعریف5)

محتوا یک سری اطلاعات به صورت کلمات ، عکس ها ، فیلم و صدا است.

تعریف6)

محتوا مجموعه ای از اطلاعات ، ایده ها و پیام هایی است که به شکل نوشته ، تصویر یا صدا برای استفاده دیگران ترجمه میشود.

تعریف7)

محتوا یک سری اطلاعات یا دانش به روز و ارزشمند یا سرگرم کننده هست.

تعریف8)

محتوا چیزی است که شما تولید میکنید تا مخاطب شما با تمام احساساتش آن را مصرف کند.

 تعریف9)

محتوا چیزی است که به صورت پراکنده یا منظم و برنامه ریزی شده منتشر میشود و می توانید از این محتواها برای ایجاد محتواهای بیشتر استفاده کنید.

تعریف10)

محتوا اطلاعاتی است که به بیننده، خواننده یا شنونده انتقال داده میشود . محتوای خوب قطعا ارزش آفرین است.

تعریف11)

عکس، ویدئو، مقالات وبلاگ، آهنگ، مصاحبه ها، نقل قول ها، داستان ها، اینفوگرافیک .

تعریف12)

این متخصص محتوا را مساوی اطلاعات میداند که میتواند خوب یا بد باشد.

تعریف13)

یک سری متن دست اول که مطابق با عقاید هر نویسنده ای نوشته و منتشر می شود که روی یک پیام خاصی تمرکز میکند.

تعریف14)

محتوا اطلاعات طراحی شده با هدف مصرف و هضم بهتر و همین طور توزیع و اشتراک گذاری بهتر در وب است.

تعریف15)

محتوا داده های متنی قابل استفاده برای انسان هستند.

تعریف محتوا

تعریف محتوا از دید متخصص هایی که محتوا را نوعی تجربه میدانند:

تعریف1)

محتوا هر چیزی است که به زندگی مخاطب ها ارزش اضافه میکند. این ارزش ممکن است با هوشمند تر کردن مخاطب یا خنداندن او، یا کمک به او برای انجام بهتر کارهای روزانه اش و… ایجاد شود.

تعریف2)

یکی از متخصصان میگوید:ای کاش یک زمانی برسد که ما از صحبت کردن در مورد محتوا دست برداریم.( کود حیوانی و انسانی هم محتوا است اما آدم ها دوست ندارند آن را بخورند و هضم کنند یا به عبارتی مصرف کنند ! ) پس بیایید به جای محتوا از ایجاد تجربه برای مخاطب حرف بزنیم.?

تعریف3)

محتوا هر چیزی هست که باعث ایجاد اعتماد و اطمینان بین مخاطب یا مشتریان و کسب و کارها می شود.

تعریف4)

یک متخصص هم تعریف جالبی داشت: فکر کنید که برند شما دارای پا است. محتوا پای چپ برند شماست که از مردم مراقبت میکند و عمل کردن به قول ها و وعده هایتان پای راست شماست . و شما برای راه رفتن به هر دو پا نیاز دارید.

تعریف5)

محتوا هر نوع ارتباطی در هر رسانه ای با مخاطب ها است که می تواند به هدف کمک، آموزش، تاثیرگذاری، هشدار و… برای مخاطب ایجاد شده باشد.

تعریف6)

چیزی که مردم را درگیر میکند محتواست.

تعریف7)

هرچیزی که در یک صفحه وب یا یک URL بالا می آید و می تواند توسط مخاطب مصرف شود. یا چیزی باشد که مخاطب باید آن را بخواند، دانلود کند، نگاه کند یا با آن ارتباط برقرار کند و تعامل داشته باشد.

تعریف8)

اطلاعاتی که با یک هدف خاص برای یک مخاطب خاص منتشر میشود. این اطلاعات ممکن است ویدئو، متن، عکس، و… باشد و هدف ممکن است آموزش، سرگرمی، یا ترغیب مخاطب به خرید یا … باشد.

تعریف9)

محتوا بسته های اطلاعاتی دیدنی و شنیدنی و خواندنی است که می تواند با گفتن داستان، پرسیدن سوال و.. مخاطب را ترغیب به مصرف کند.

تعریف10)

یکی دیگر از متخصصان نیز می گوید: جواب ساده من این است (جواب سوالات مشتریان به هر شکلی).

 در نهایت دسته سوم متخصصان اعتقاد داشتن که تعریف محتوا خیلی پیچیده و مبهم است. آنها تمایلی ندارند که محتوا را در یک چهارچوب و فرم خاصی تعریف کنند.

تولید محتوا

تعریف تولید محوا

تولید محتوا یعنی، خلق و ایجاد یک سری اطلاعات خاص برای یک هدف خاص به مخاطب خاص وانتشار آن، از طریق یک کانال خاص و در یک فرم خاص است .

تعریف محتوا 5 جرء دارد:

• اطلاعات

• هدف

• مخاطب

• فرم

• کانال

کلید برقراری ارتباط با مخاطب، از طریق تولید محتوا در بهینه سازی این 5 جز است.

اطلاعات:

چه ایده هایی می خواهید منتشر کنید یا دل تان می خواهد چه چیزهایی به دیگران یا مخاطب بگویید ؟

هدف:

چرا می خواهید این ایده ها یا به عبارتی اطلاعات را منتشر کنید و به گوش دیگران برسانید ؟ بعد از انتشار این اطلاعات می خواهید مخاطب شما چه کاری انجام دهد ؟ چه احساسی داشته باشد ؟

مخاطب:

این حرف ها یا اطلاعات را می خواهید به گوش چه کسانی برسانید ؟ مثلا این اطلاعات قرار است برای بچه های زیر 10 سال منتشر شود ؟ این اطلاعات قرار است فقط برای اعضای یک سازمان یا موسسه خاص منتشر شود یا اطلاعات مربوط به زنان یا مردان یا قشر خاصی از جامعه است ؟

کانال:

می خواهید این اطلاعات را از چه طریقی به گوش مخاطب برسانید ؟ مثلا میخواهید در اینستاگرام به عنوان یک پست منتشر کنید یا می خواهید مفصل تر در مورد آن صحبت کنید و بهتر است در قالب یک مقاله منتشرکنید؟

فرم:

در چه فرم و لباسی می خواهید اطلاعات خودتان را منتشر کنید ؟ مثلا می خواهید این اطلاعات را بنویسید و منتشر کنید یا می خواهید در این مورد با مخاطب حرف بزنید و صدای تان را ضبط کنید و منتشر کنید ؟ یا دوست دارید یک فیلم ویدئویی از خودتان در زمان صحبت کردن بگیرید و ویدئو منتشر کنید ؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
MLB Authentic Jerseys