راه اندازی کسب و کار اینترنتی

معرفی کسب و کارهای اینترنتی

یکی از مدل های کسب و کار که چندین سال است رواج پیدا کرده، کسب و کار هاهی آنلاین یا همان اینترنتی است. کسب و کار های اینترنتی به دلیل داشتن پتانسیل رشد و مقیاس پذیر بودن، میتوانند چندین برابر کسب و کار های دنیای واقعیدرآمدزا باشند. به همین دلیل بسیاری از جوانان و حتی صاحبان مشاغل سنتی به فکر راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود هستند.

در کسب و کار اینترنتی موضوع مهمی که وجود دارد این است که :  باید فرق توهم و واقعیت را بدانیم وسعی کنیم راه و-اری ک روش صحیح راه اندازی کسب و کار اینترنتی را فرا بگیریم تا زمان خود را به سادگی و برای مدت زیاد از دست ندهیم.


در شرایط اقتصادی کنونی، کاملا مشهود است که وضعیت بسیار پیچیده تر از چیزی است که به نظر می آید. با ورود به سال ۲۰۱۹ توجه های زیادی به سمت کسب و کار اینترنتی معطوف شده است و این روزها نام استارت آپ ها را بیشتر از قبل میشنویم. در این قرن که دوره ی صنعتی و فرا صنعتی  را رد کرده است نداشتن مهارت برای زندگی و کسب درآمد شما را با مشکل مواجه خواهد کرد.

این پیچیدگی ها که امروز در دنیای کسب و کار شاهد آن هستیم ناشی از ورود تکنولوژی به جهان تجارت است وهمچنین شهرت یافتن نام آورانی همچون بیل گیتس ، استیو جابز ، جف بزوس  و دیگران که در کسب و کار اینترنتی پیشرو بودند بسیاری از افراد را ترغیب میکند تا کسب وکار آنلاین خود را راه اندازی کنند.

کسب و کار اینترنتی چیست؟

این سوال بخش عظیمی از جاهای خالی که درمورد شغل های اینترنتی و درآمد اینترنتی در مغز ما وجود دارد را میتواند حل کند.

 به طور کلی هرگونه درآمد شما از طریق اینترنت ، کسب و کار اینترنتی محسوب میشود. البته اینطور نیست که به هر روش درآمد زایی در اینترنت کسب و کار اینترنتی گفته شود.

وقتی کلمه کسب و کار به میان می آید یعنی ما منبعی داریم که از طریق آن میتوانیم درآمدزایی داشته باشیم اما در مورد این منبع درآمدزایی دو موضوع بسیار مهم وجود دارد:

اول اینکه : شما خودتان صاحب این کسب و کار باشید.

دوم اینکه : درآمد زایی از یک کسب وکار یعنی سیستمی که برای شما درآمد پایدار دارد.

کسب و کار اینترنتی کسب و کاری است که صاحب اصلی آن خودتان هستید و از طریق آن درآمد پایدار و ثابتی داشته باشید. هر چند اگر محصولات شرکت یا شخص دیگری را می فروشید باید صاحب اصلی بستر کسب و کار خودتان باشید.

درآمد پایدار از کسب وکار اینترنتی یعنی چه ؟

درآمد پاید یعنی درآمدی که بطور مدام درحال واریز شدن به حساب شماست اما مشخصه مهم دیگری نیز دارد:

این درآمد موقتی نیست و قابلیت توسعه یافتن و زیاد شدن دارد.

مثلا قبلا از فیلتر شدن تلگرام نوعی از کسب و کارهای اینترنتی وجود داشتند که ممبر و تبلیغات تلگرامی میفروختند که برخی از آنها حتی توانسته بودند روزانه به بیش از ۳ میلیون تومان درآمد برسند اما آیا امروز هم وجود دارند ؟

طبیعی است که خیر دیگر این سایت ها به دلیل تغییر شرایط از بین رفته اند.

ولی آیا با فیلتر شدن تلگرام ، دیجی کالا درآمد خود را از دست داد؟

باز هم جواب خیر است چون دیجی کالا سیستم درآمد زایی پایدار و یک نمونه کسب و کار اینترنتی موفق است.

کسب و کار اینترنتی بنا به محصول و خدماتی که ارائه میدهد مدل های مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره میکنم:

انواع مدل های کسب و کار اینترنتی بر حسب ارائه محصول و خدمت:

1.فروش کالا

در این نوع کسب و کار اینترنتی، وب سایت مشغول فروش کالای فیزیکی ، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم میباشد و از این طریق درآمدزایی میکند. از جمله این نوع وب سایت ها میتوان به بامیلو ، دیجی کالا و امثال آن ها اشاره کرد.

به عنوان مثال دیجی کالا یک فروشگاه اینترنتی است که هم خود محصولاتی را برای فروش ارائه می کند و هم از فروشندگان دیگر محصولاتی را می گیرد و به مشتری می فروشد. درواقع در این مدل ، فروشگاه سنتی موجود با آمدن به بستر اینترنت آنلاین شده و محصولات خود را ارائه میدهد.

2.فروش خدمات

در این نوع کسب و کار اینترنتی، هرنوع خدماتی را که بتوان از طریق اینترنت ارائه داد، چه به صورت مستقیم و چه به صورت واسطه ای، به مشتریان ارائه میدهد.

بنابراین این نوع کسب و کار اینترنتی خود به دوبخش مهم تقسیم میشود:

1) ارائه خدمات اینترنتی مثل هاستینگ ها ، فروش دامنه ، فروش تبلیغات کلیکی و…

2) ارائه خدمات غیر اینترنتی در اینترنت مثل خدمات برگزاری تولد و نظافت منزل و…

3.تولید محتوا و فروش آموزش(خدمات دانلودی)

بهترین و کم دردسر ترین مدل کسب و کار اینترنتی تولید محتوا و فروش آموزش است. در این نوع  کسب و کار اینترنتی، صاحب کسب و کار دست به تولید محتوای آموزشی و فروش آن ها میزند که خریداران با پرداخت مبلغی میتوانند محصولات را دانلود کرده و از آن استفاده کنند.

شما میتوانید هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم محتوا را به پول تبدیل کنید. به صورت مستقیم یعنی محصولات آموزشی تولید کنید و به صورت دانلودی بفروشید. یا مثل سایت های آموزش وردپرس قالب و افزونه وردپرس بفروشید.

منظور از تبدیل محتوا به پول به صورت غیر مستقیم این است که از طریق محتوایی که تولید می کنید و ترافیکی که در روز به دست می آورید، کسب درآمد کنید. مثل سایت زومیت که با تولید محتوا و جذب ترافیک بالا از طریق تبلیغات برای دیگر شرکت ها و سایت ها درآمد بسیار بالایی کسب می کند.

کسب و کار اینترنتی آموزش محور را بدون سرمایه اولیه هم می توان به راحتی راه اندازی کرد. چون نه هزینه سنگینی برای طراحی سایت باید بپردازید و نه اینکه پای محصول یا خدمت خاصی در میان است که نیاز به هزینه بالا برای تامین اش باشد.

4.بازارچه ای

این نوع از فعالیت در کسب و کار اینترنتی پیچیدگی های خاص خود را دارد. درواقع صاحب کسب و کار، نوعی واسط و وصل کننده بین ارائه دهنده و مصرف کننده میباشد.

در واقع صاحب کسب و کار پلتفرم یا بازارچه ای را میسازد که دو بخش از یک کسب و کار، در یک حوزه مشخص، به همدیگر راحت تر از گذشته وصل میشوند. برای مثال میتوان به تاکسی اینترنتی ها اشاره کرد.

کسب و کار آنلاین
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
MLB Authentic Jerseys